Rusya ve İran’dan Ermenistan ve Azerbaycan’a Ateşkes Çağrısı / Çeviri : Orhan URAVELLİ


Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Mohammed Zarif ile Karabağ bölgesindeki askeri harekatı ve tırmanan savaşı görüştüler.
Rusya ve İran’dan Ermenistan ve Azerbaycan’a Ateşkes Çağrısı / Çeviri : Orhan URAVELLİ
Rusya ve İran’dan Ermenistan ve Azerbaycan’a Ateşkes Çağrısı / Çeviri : Orhan URAVELLİ

Reklamlar
Reklamlar

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Mohammed Zarif ile Karabağ bölgesindeki askeri harekatı ve tırmanan savaşı görüştüler. İzvestiya gazetesinin haberine göre, bu konuda RF Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde açıklama yapılmıştır. Bakanlar, geniş çaplı askeri harekatın giderek büyümesi konusunda rahatsızlıklarını dile getirmiş ve kaygılarını belirtmişlerdir. 
 

Bakanlara göre, öncelikle Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerinden bölgeye yasadışı örgüt militan gruplarının ve terör elemanlarının gelmiş olması, duruma tehlikeli boyut kazandırmaktadır. Lavrov ve Zarif, tarafların derhal ateşkes yaparak askeri harekatı durdurmalarını, provokasyon ve savaşçı içerikli retorikten kaçınmalarını istemişlerdir. Lavrov, Rusya’nın AGİK Minsk Grubu çerçevesinde ve ayrıca bir komşu devlet olarak ihtilafın siyasi ve diplomatik yollardan çözümü için arabuluculuk girişimlerinde bulunacağını bildirmiştir. Her iki Bakan, bölge ülkelerinin, Azerbaycan ve Ermenistan’a komşu olan devletlerin, tarafların görüşme masasına dönmeleri konusunda önemli rol üstelenebileceklerini vurgulamışlardır.

 

 

Öte yandan, Rusya Dış İstihbarat Başkanı Sergey Narışkin bölgedeki çatışmalarda terör örgütlerine mensup militanların katıldığını ifade etti. Rus medyasında yer alan haberlere göre S. Narışkin, Güney Kafkasya’daki gerilimle birlikte uluslararası çapta faaliyet gösteren Ortadoğu menşeli yasadışı örgütlerden paralı askerlerin bölgeye sızmaya başladığını belirtmiştir. Bakan somut olarak Cebhat-at-Nusrat, Fırkat-eti Hamza ve Sultan Murad gibi terör örgütlerinin işaret etmiş ve bunların Rusya’da yasak olduğunu eklemiştir. Narışkin, yeni savaştı fırsat olarak gören ve para kazanmak isteyen binlerle radikal elemanın söz konusu olduğunu kaydetmiştir.

Moskova’nın, Güney Kafkasya’da uluslararası terör yapılanmaları için yeni bir zemin oluşacağından endişe etmekte olduğunu ifade eden S. Narışkin, bu grupların Ermenistan ve Azerbaycan’a komşu olan devletlere, ayrıca Rusya arazisine sızabileceğini kaydetmiştir. Narışkin’e göre, bölgede halen devam eden olaylar, yeni dış faktörlerin etkisiyle aşırı derecede tedirginlik uyandırmaktadır ve Türkiye’nin Azerbaycan tarafında yer alması işin rengini değiştirmiştir

 

Rusça kaynaklardan çeviren Orhan Uravelli

 

 

 

Reklamlar
Reklamlar


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar Sizinde Bir Haber Siteniz Olsun İstiyosanız Hemen www.yazilimwbh.com Ziyaret Ediniz